Шановні колеги!
Дозвольте Вас інформувати про підсумки розширеного засідання робочої групи з питань формування Ідентифікаційного комітету, яка пройшла під головуванням Л.М.Гриневич й М.В.Стріхи 8-го червня. До складу робочої групи, окрім працівників Міністерства освіти і науки увійшли представники Національної академії наук України, Ради проректорів із наукової роботи та директорів наукових утсанов, Ради молодих учених при МОН, Академії наук вищої школи України, Українського наукового клубу, РПР.
Згідно Закону України “Про науково і науково-технічну діяльність” спеціальна конкурсна комісія (СКК) (статті 20-22), до складу якої мають увійти перші 25 осіб рейтингу науковців України за індексом Гірша, має сформувати Ідентифікаційний комітет з питань науки (ІК) чисельністю 9 осіб (строк повноважень 7 років); у свою чергу ІК формує Науковий комітет Національної ради з питань науки і технологій в складі 24-х осіб. З посеред основних місій Наукового комітету – виконання функцій Наглядової ради Національного фонду досліджень.
У вступному слові М.В.Стріха повідомив про особливості процедури формування СКК з чітким дотриманням норм закону. Цей рейтинг сформований на основі даних бази Scopus. Науковці були прорейтенговані від найвищого до найнижчого. Потім з цього переліку були вилучені особи, які не є докторами наук. Після цього, для виключення можливого конфлікту інтересу, зокрема чи не працюють члени спеціальної комісії в одній науковій установі, об’єднанні наукових установ, підрозділі вищого навчального закладу; та чи не є близькими особами згідно із Законом України “Про запобігання корупції”; а також з’ясування їх досвіду керівництва міжнародними проектами, 100 першим за рейтингом було надіслано анкету, де потрібно було зазначити основну контактну інформацію, cвоє основне місце роботи та за сумісництвом, а також місце роботи близьких родичів, досвід керівництва міжнародними проектами.
Після отримання даної інформації із списку були вилучені ті, що не мають досвіду керівництва міжнародними проектами. 25 перших осіб із списку, які відповідають всім зазначеним вимогам, були включені до членів Cпеціальної конкурсної комісії (СКК), склад якої затверджено наказом Міністерства (додається).
На засідання за участю Міністра 8-го червня було запрошено членів СКК, де розглянуто довідкову інформацію для членів СКК та пропозиції з відбору кандидатів у члени Ідентифікаційного комітету з питань науки (додаються).
«Обираючи кандидатів, дуже важливо розглянути не тільки індекс Гірша, але й врахувати попередній професійний досвід людини, що буде корисним у роботі комітету. Також необхідно взяти до уваги готовність цієї людини в найближчі 7 років витрачати значну частину свого часу на роботу у Ідентифікаційному комітеті з питань науки на громадських засадах», – зазначив Максим Стріха. Оскільки склад ІК має затвердити Кабінет Міністрів України, тому важливо дотриматись процедури обрання членів ІК, котру розробить СКК, – саме для визначення критеріїв відбору до ІК та механізму рейтингування СКК збереться 13-го й 14-го червня.
ІК у майбутньому сформує склад Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій. Міністр Л.М.Гриневич наголосила, що «Науковий комітет Національної ради має представляти всю українську науку, всю її палітру, у в тому числі гуманітарні напрямки. Для нас це дуже важливо в умовах гібридної війни».
Відтак, шановні колеги, побажаємо Спеціальній конкурсній комісії продуктивної роботи протягом найближчого часу.
З повагою, Юрій Кращенко, голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України
y.krashchenko@gmail.com
Довідкова інформація для члена спеціальної конкурсної комісії
Пропозиції до процедури роботи членів спеціальної конкурсної комісії
Наказ МОН України про затвердження персонального складу спеціальної конкурсної комісії